Zwykły kamping zimą czy późną jesienią to nie lada wyzwanie i dość ekstremalne przeżycie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku glampingu i nocowaniu w namiocie mieszkalnym, tj. w jurcie mongolskiej. Z jednej strony już sama konstrukcja jurty może być przygotowana do całorocznego użytkowania. Z drugiej strony - w jurcie w całkowicie bezpieczny sposób można ustawić piec wolnostojący, który zapewni w jej wnętrzu optymalną temperaturę nawet w mroźne dni i noce. Jaki piecyk do namiotu mieszkalnego warto wybrać? Czy wystarczy tzw. koza? A może lepiej zainwestować w kocioł na pellet z termostatem?

Ogrzewanie namiotu piecem wolnostojącym opalanym drewnem

Odgłos przyjemnie trzaskającego ognia i w niektórych przypadkach także widok tańczących płomieni z pewnością dodaje uroku wieczorom spędzanym w jurcie. Osoby, które chcą dodatkowo odciąć się od nowoczesnych technologii, mogą uznać konieczność dokładania drewna do pieca za miły akcent urozmaicający ich pobyt. To, czy zdecydujemy się na zwykły, wolnostojący piecyk do namiotu mieszkalnego zależy więc przede wszystkim od tego, ile chcemy zainwestować w naszą jurtę i jaki ma mieć ona charakter.
 
Decydując się na tzw. kozę czy inne podobne rozwiązania, musimy wziąć jednak pod uwagę kilka aspektów związanych z bezpieczeństwem oraz kontrolą użytkowania. Przede wszystkim musimy pamiętać, że decydując się na tego typu piecyk do namiotu mieszkalnego, powinniśmy szkolić naszych gości z ich obsługi. Poza tym brak doświadczenia może skutkować nadmiernym przegrzewaniem pomieszczenia. Mamy też mniejszą kontrolę nad ogrzewaniem, a zimą trzeba dodatkowo pilnować, by nie wychłodzić wnętrza, co mogłoby doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach.

Jurta ogrzewana piecem na drewno

Nowoczesny piec na pellet z termostatem

Alternatywą dla tradycyjnej kozy może być w przypadku namiotów mieszkalnych piec na pellet z termostatem, taki jak dostępny w naszej ofercie piecyk Karen firmy Eva Calor z zasobnikiem 40 kg oraz możliwością zainstalowania zdalnego sterowania z modułem Wi-Fi. Zasypanie całego takiego pieca na pellet z termostatem sprawia, że nie musimy martwić się o ogrzewanie jurty nawet przez kilka dni bez dosypywania pelletu! Termostat zadba natomiast o to, by temperatura przez cały ten czas była dokładnie taka, jaką ustawiliśmy. Jeśli jurta przez jakiś czas nie będzie używana, możemy ustawić stałą temperaturę, dzięki której woda w rurach nie zamarznie, a we wnętrzu nie będzie gromadzić się wilgoć. Gdy w namiocie zostanie osiągnięta zadana temperatura, termostat wyłączy ogrzewanie. Gdy stanie się ona za niska, włączy je ponownie. Poza tym programator pozwoli nam jeszcze dokładniej zaplanować harmonogram grzania. Dzięki modułowi Wi-Fi możemy natomiast włączać i wyłączać ogrzewanie w naszym namiocie mieszkalnym za pośrednictwem aplikacji w telefonie – wystarczy, że wcześniej załadujemy zasobnik odpowiednią ilością pelletu. W ten sposób możemy podnieść odpowiednio wcześnie temperaturę, by wnętrze jurty zdążyło nagrzać się przed przyjazdem gości.
 
Warto pamiętać, że pellet zalicza się do jednych z najtańszych obecnie paliw grzewczych, a termostat i dobry harmonogram pozwolą nam jeszcze bardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu, przy zachowaniu optymalnej temperatury w namiocie.
 
Co równie istotne, obsługa programatora, samo załadowanie pelletu do zasobnika oraz usuwanie popiołu z popielnika są niezwykle proste. O resztę zadba chociażby termostat. Ryzyko, że goście nie poradzą sobie z ogrzewaniem jurty jest więc o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnej kozy, a w razie problemów zawsze możemy poprawić ustawienia zdalnie.

Wygląd kominka i efektywność kotła grzewczego – innowacyjny design piecyka na pellet Karen

Jego niezaprzeczalną zaletą jest prosta i bezproblemowa obsługa, także przez Wi-Fi. Poza tym odpowiednio duży zasobnik na pellet, termostat i inne elementy urządzenia sprawiają, że jest on niezwykle wydajny i efektywny. Piecykowi na pellet z termostatem do namiotów mieszkalnych Karen nie można odmówić jednak także innowacyjnego wyglądu. Jego włoski design sprawia, że doskonale wpisze się on w wygląd nowoczesnych aranżacji w luksusowo urządzonych jurtach. Możliwość oglądania żywego ognia, niczym w kominku, także jest niezaprzeczalnym atutem modelu Karen.

Piec na pelet do jurty mognolskiej