Inspiracją dla tego typu konstrukcji była sama Matka Natura. Nie bez powodu przecież żyjący na stepach Mongołowie zdecydowali się na okrągły kształt swoich domostw. Współcześnie osoby przebywające choć przez krótki czas w jutrach bądź decydujący się na glamping, czyli nocleg w ich wnętrzach, mówią o niezwykłej energii, która płynie z tych miejsc i pozwala wyciszyć się i zregenerować swoje siły. Kształt koła może bowiem budzić w nas poczucie harmonii i bezpieczeństwa, co może przekładać się właśnie na nasze samopoczucie i możliwości koncentracji. Jurta mognolska może być więc interesującym pomysłem na stworzenie w niej miejsca do medytacji czy przeprowadzanie różnego rodzaju warsztatów rozwoju osobistego. Pozytywne odczucia uczestników wspierać mogą także ekologiczne materiały, z których budowane są tego typu obiekty.
Czym jest jutra mongolska i jak jest skonstruowana?
Podstawą tego typu konstrukcji jest ażur z drewna świerkowego, który tworzy idealnie okrągłe ściany. Uzupełniają go podpory dachowe oraz zwieńczające je koło - korona ze świetlikiem w kształcie kopuły. To właśnie ten otwór zgodnie z tradycją mongolską jest głównym źródłem naturalnego światła we wnętrzu. W przypadku nowoczesnych konstrukcji nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zaplanować w jurcie dodatkowe okna – czy to klasyczne okna zamontowane w ażurowej konstrukcji czy też będące jedynie elementem nakładanego na całość płótna. Drzwi wejściowe wykonane są natomiast zawsze z litego drewna sosnowego bądź dębowego.
Płótno, które stanowi warstwę wierzchnią, doskonale chroni przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. To, które może być użytkowane przez cały rok także w polskich warunkach klimatycznych, ma gramaturę 570 gr/m2, w 80% składa się z bawełny i pokryte jest dodatkowo impregnatem wodoodpornym, przeciwgnilnym i przeciwogniowym. Jego kolor może być dopasowany do indywidualnych preferencji inwestora.
Jurta mongolska jako miejsce do prowadzenia warsztatów rozwoju osobistego i nie tylko
Ze względu na odczucia osób przebywających w tego typu miejscach – ich okrągły, tradycyjny kształt inspirowany naturą, a także zastosowanie ekologicznych materiałów, jest to coraz bardziej popularny w naszym kraju obiekt przeznaczony do organizacji warsztatów rozwoju osobistego oraz duchowego.
Decydując się na konstrukcję o średnicy 11 m lub 12 m, otrzymujemy przestrzeń pozwalającą zgromadzić pod jednym dachem 30, a nawet 50 osób. Jeśli posiadamy już miejsca noclegowe, tego typu obiekt z powodzeniem wystarczy do poszerzenia oferty ośrodka, przyciągając do niego osoby nastawione na regenerację oraz wzmocnienie swojej energii wewnętrznej w sprzyjających okolicznościach przyrody i nie tylko.
Jutra jako miejsce noclegowe dla uczestników
Jeśli nie dysponujemy jeszcze żadną bazą noclegową, nic nie stoi na przeszkodzie, by poza główną, dużą jurtą przeznaczoną do przeprowadzania warsztatów, postawić w jej okolicy kilka mniejszych konstrukcji przeznaczonych właśnie na nocleg. Glamping może być ciekawym uzupełnieniem oferty warsztatowej, pozwalając uczestnikom jeszcze bardziej zbliżyć się do natury.
Oczywiście i w tym przypadku nie musimy martwić się o komfort korzystających z naszych obiektów osób. Każdy z nich może zostać wyposażony w łazienkę, a ściany i dach mogą zostać odpowiednio ocieplone. Warsztaty mogą więc bez obaw trwać kilka lub kilkanaście dni, bez względu na aktualną pogodę i porę roku.
Jeśli zdecydujemy się już na wybudowanie jednej bądź kilku jurt na potrzeby ośrodka rozwoju osobistego, pamiętajmy, że to nie jedyne możliwe rozwiązanie dla tego rodzaju obiektów. Ich niezwykła konstrukcja sprawia, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane do organizacji tak naprawdę dowolnych imprez i eventów. Jurty znakomicie sprawdzają się bowiem jako nietypowe miejsce na wesele czy samą ceremonię ślubną, a także na inne imprezy okolicznościowe oraz firmowe, w tym także integracje. Bliskość natury i energetyczny, okrągły kształt jurty z pewnością zachwycą zaproszonych gości!