Chcesz otworzyć ośrodek wypoczynkowy i szukasz alternatyw dla klasycznych pensjonatów czy też domków letniskowych? A może szukasz sposobu na rozbudowę istniejącego już kurortu? Jurty – mongolskie namioty mieszkalne - to jeden z najciekawszych obecnie sposobów na glamping na łonie natury bez rezygnowania z różnego rodzaju udogodnień. Coraz więcej osób jest zainteresowanych właśnie taką formą noclegów, chcąc spróbować czegoś nowego i przy tym rzeczywiście odpocząć w komfortowych warunkach oraz pięknych okolicznościach przyrody. Czym wyróżniają się mongolskie namioty mieszkalne, że coraz więcej turystów rezerwuje w nich nocleg?

Jurta - duży całoroczny mongolski namiot mieszkalny

To, co wzbudza zainteresowanie turystów, to przede wszystkim dość nietypowy, bo okrągły kształt konstrukcji, duży świetlik w centrum zadaszenia zapewniający nocą widok na gwiazdy, oraz fakt, że mimo często bardzo luksusowego wyposażenia jurta wciąż pozostaje pewnym rodzajem dużego namiotu. Panuje ponadto przekonanie, że kształt koła oraz bliskość natury wzbudzają w mieszkających w jurtach osobach poczucie spokoju oraz wewnętrznej harmonii. Tego typu namiot mieszkalny postawić możemy bowiem zarówno gdzieś nad morzem, jak również nad brzegiem jeziora bądź też w górach lub na jakiejś polanie w głębi lasu. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj glampingu będziemy chcieli zaproponować naszym przyszłym gościom.

Przewagą dużych jurt mongolskich jest ponadto fakt, że w przeciwieństwie do klasycznych namiotów, a nawet wielu tradycyjnych domków letniskowych, z powodzeniem użytkować można je przez cały rok – bez względu na pogodę oraz panujące na zewnątrz temperatury.
 
Duża jurta mongolska

Jak duże mogą być mongolskie namioty mieszkalne?

Możemy stworzyć w nich zarówno luksusowe apartamenty dla par, jak również atrakcyjne miejsce noclegowe dla paczki przyjaciół. Odpowiednio duży namiot mieszkalny może pomieścić bowiem bez problemu nawet 10 osób. Decydując się na budowę jurt mongolskich zamiast zwykłych domków letniskowych lub pensjonatu bez problemu możemy więc dopasować ich wielkość do naszej indywidualnej wizji ośrodka. Wystarczy zdecydować się na adekwatnie dużą powierzchnię namiotu mieszkalnego i wyposażyć go zgodnie z planowanym standardem.

Praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne

Duże mongolskie jurty mieszkalne jako miejsce noclegowe pozwalają nam zrealizować naprawdę różne projekty aranżacyjne. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by urządzić je nie tylko w tradycyjnym stylu mongolskim, lecz także w stylu regionu, w którym zostaną postawione, bądź też w stylu japońskim, glamour, boho, a nawet loftowym. Jeśli będzie to współgrać z naszą koncepcją całego ośrodka, możemy też każdy ze zbudowanych na jego terenie namiotów mieszkalnych urządzić zupełnie inaczej, trafiając tym samym w gusta jeszcze większej grupy turystów.

Okrągły kształt konstrukcji jest niezwykle inspirujący i pozwala stworzyć naprawdę nietuzinkowe wnętrza, które zachwycą nocujące tam osoby.

Jurta z sauną

Wyposażenie w dowolnym standardzie

Specyfika jurt mongolskich oraz nowoczesne technologie pozwalają stworzyć w nich miejsca noclegowe do glampingu w różnym standardzie. Aby obiekt mógł być użytkowany komfortowo przez cały rok, możemy wyposażyć go nie tylko w ogrzewanie, lecz także w klimatyzację. Poza tym istnieje możliwość wygospodarowania w jurcie miejsca na całkiem dużą i komfortową łazienkę i moduł kuchenny. Z zewnątrz można natomiast dobudować taras, postawić balię lub saunę czy też przygotować miejsce na grilla lub ognisko. Ostateczny wygląd i poziom wyposażenia zależy wyłącznie od nas oraz koncepcji, którą planujemy zrealizować.

Szukając niesztampowych rozwiązań noclegowych, naprawdę warto rozważyć postawienie na terenie swojego ośrodka dużych jurt mongolskich. Glamping z sezonu na sezon zyskuje na popularności, a ciekawe wnętrze i komfortowe wyposażenie z pewnością będą przyciągać kolejnych gości. Nie zapominajmy, że są to obiekty, które pozwalają obcować z naturą cały rok.